Elkészítése:
A mézet egy shakerben összerázom 3-4 jégkockával és a citruslevekkel, majd pohárba szűrve felöntöm a jégbehűtött ásványvízzel. A pohár szélét ananász-, vagy kivi szelettel díszítem.
Hozzávalók:
Elkészítése:
Mossuk meg a májat, a tüdőt, a szívet és a beleket. Ez utóbbit egy ceruza segítségével fordítsuk ki és belülről is alaposan mossuk át, de előtte szórjuk be alaposan sóval és citromlével. Tegyük fel a belsőségeket 7 csésze vízben főni, mikor forrni kezd, a tetején képződő habot szedjük le. Sózzuk meg és kis lángon főzzük 30 percig. Csöpögtessük le a húst és vágjuk nagyon apróra. Pároljuk puhára a hagymát a vajban, adjuk hozzá az apróra vágott húst, a borsot és a kaprot, állandó keverés mellett pároljuk néhány percig. Ekkor öntsük rá a húslét és kis lángon 25 percig főzzük. Tálalás előtt 20 perccel keverjük bele a rizst. Vegyük le a tűzről és készítsük el a tojásos citrommártást. Adjuk a leveshez állandó keverés mellett és azonnal, nagyon forrón tálaljuk.
Hozzávalók:
Elkészítése:
A húsból 4-5 dkg-os szeleteket vágunk, és kiklopfoljuk. Meghintjük sóval es borssal, majd leves forró olajban hirtelen megsütjük. A sütésből megmaradt kevés olajban az apróra vagdalt hagymát üvegesre pirítjuk, majd hozzáadjuk a gombát. Sóval, borssal, vagdalt petrezselyemmel fűszerezzük, és megpirítjuk. Rátesszük a megsült húsérmeket, és 1-2 perc alatt összeforraljuk, petrezselymes főtt burgonyával tálaljuk.
Hozzávalók: 12 palacsintához:
A sütéshez:
A töltelékbe:
Elkészítése:
A sonkát megfőzzük és ledaráljuk. Sóval, borssal ízesítjük, hozzáadunk 2-3 tojássárgáját es 1 dl tejfolt. A palacsintákat megtoltjuk, összehajtjuk, tojásba es morzsába bundázzuk, es forró olajban megsütjük. Tormamártással kínáljuk. Barna Rozsa, Topolya
Hozzávalók:
A linzertésztához:
A piskótához:
A töltelékhez:
Elkészítése:
Süssük meg a linzertésztát. A liszt közepébe üssük fel a tojást, rakjuk köré a hideg, kockákra vágott Rámát, a cukrot és a sót, gyúrjuk sima tésztává. Pihentessük 30 percig hideg helyen. Lisztes deszkán a sütőformának megfelelően nyújtsuk ki, és rakjuk a Rámával kikent tortaformába. Szúrjuk meg villával, és előmelegített sütőben süssük meg.
Villanysütő: 200 °C 4. fokozat, gázsütő: 3. fokozat. Sütési idő: kb. 15 perc. Süssük meg a piskótát. A tojásfehérjét hideg vízzel verjük kemény habbá. A tojássárgáját egyenként adjuk hozzá, aztán a cukrot és a sütőporral összekevert lisztet. Keverjük össze, és öntsük zsírpapírral kibélelt tepsibe. Előmelegített sütőben süssük meg. Villanysütő: 225 °C 5. fokozat, gázsütő: 4. fokozat. Sütési idő: kb. 10-12 perc. Míg a piskóta kihűl, készítsük el a tölteléket. A málnát villával nyomjuk szét, és keverjük össze a puha Ramával és a cukorral, keverjünk bele 2 egész tojást. A krémmel kenjük be a piskótát, majd vágjuk 5 cm széles csíkokra. A csíkot tekerjük össze. A linzertésztát kenjük be a málnalekvárral, állítsuk a közepébe az összetekert piskótát, és tekerjük köré a többi piskótacsíkot. Ha a tortalap tele lesz, a tetejét is kenjük be lekvárral. Végül a teljes tortát borítsuk be marcipánnal. Díszítsük húsvéti figurákkal és cukortojásokkal.
Hozzávalók:
Elkészítése:
A shakerbe egy maroknyi tört jeget teszek, beleteszem a cukrot, a citromlevet és a rumaromát. Felöntöm nagyon erős jéghideg teával és erőteljesen összerázom. Pohárba szűröm és citromkarikával díszítve kínálom.
… ÉS NÉHÁNY SZÓ A HÚSVÉTRÓL:
Tudod-e, honnét származik a húsvéti nyúl és a tojás ? A tojás a tisztaság, a termékenység és mindenek előtt az élet szimbóluma. A középkorban még fizetőeszköz is volt. A kereszténységben a tojás az újjászületés szimbóluma.
Már a 13. századból vannak írásos emlékeink a tojás festéséről. 1615-ben Strassburgban említik először “húsvéti tojás”-ként. Eredetileg a tojások egyszínűek voltak. A leginkább elterjedt szín Nyugat-Európában piros, Kelet-Európában pedig arany volt. Csak a 17. században kezdték többszínűvé festeni, illetve különféle mintákkal ellátni.
Magyarországon elterjedt a hímes tojás festése, melyhez a legkülönfélébb technikákat használják fel.
A húsvéti nyúl a termékenység szimbóluma és először a húsvéti képeken a tojás mellet ábrázolták és a termékenység szimbóluma volt.
Bizáncban a nyúl az állatszimbolikában Krisztus jele volt. Léteznek más népszokások is, melyek kapcsolatba kerülnek a nyúllal.
A húsvéti bárány a fegyvertelenség szimbóluma a vadállatokkal szemben. Ezen kívül az ótestamentumban áldozati állat is volt. Napjainkban is a zsidó rituáléhoz tartozik pészáh ünepére bárányt vágni és elfogyasztani.
A cseheknél egy babona alapján nem szabad nagypénteken kenyeret sütni.
Aki húsvét reggelén kihajol az ablakon, hogy jobban hallja a harangszót, 3 napos nyakmerevedést kap. Húsvét másnapján minden rendes család piknikkirándulást (“Pasquetta”) csinál. Ilyenkor többek között “Torta di Pasquetta”-t (sós süteményt) esznek főtt tojással és spenóttal.
Franciaországban a gyerekek csak húsvét hétfőjén kapják meg a tojásokat és az édességeket. Nagypéntektől húsvét hétfőig a keresztre feszített Jézus iránti gyász jeléül nem szólnak a harangok.
Az ortodox görögöknél idén egybeesik a húsvét a keresztény húsvét idejével. A tojást pirosra festik és csak szombat este kezdik el enni.
Hamburgban régen az Elba folyó mentén húsvéti tüzeket gyújtottak.
Régi magyar szokás húsvét másnapján a locsolás. Ilyenkor a fiúk meglocsolják a lányokat, hogy el ne hervadjanak. A lányok pedig megkínálják a fiúkat hidegkonyhai remekműveikkel, süteménnyel és persze itallal. Piros, vagy hímes tojást is választ a zsomporból, a kis kosárszerű edényből a legény.
Azok a legények pedig, akik már elfelejtették a locsolóverseket, vagy újítani szeretnének, találhatnak szalonképes és pikánsabb verseket egyaránt:
A tojásokat nagyon sokféleképpen festhetjük, sőt ragaszthatjuk, szórhatjuk stb. Nem kell leragadni a legegyszerűbb módszernél.
Ezt talán nem is kell részletezni. A készen vásárolt tojásfestéket az elkészítési utasítás szerint kell alkalmazni.
Rendelkezésre állnak a tojás festéséhez a természetes festékek is. Ezek aztán tényleg engedélyezett élelmiszerszinezékek:
A normál tojásfestéket használom erre a célra. Kis edénykéket (pl. kávéscsészéket) töltök meg különféle magasságú festékekkel és ezekbe mártogatom a tojásokat. Az egyes festékek között meg kell szárítani a tojásokat !
A tojás közepébe lehet egy tetszőleges széles övet festeni a következő módszerrel: A tojást befestem egy tetszőleges színnel, majd leszárítást követően a közepére húzok egy biciklibelsőből vágott 1-2 centi széles gyűrűt. Utána belemártom a másik fürdőbe. Leszárítás után leveszem róla a gumigyűrűt.
Egy edénybe jó sok vöröshagymahéjat teszek, majd felöntöm vízzel. Ebbe teszem a tojásokat, majd lassú tűzön fél órán át főzöm. Leszáradás után szalonnabőrrel fényesítem.
Egy nylonharisnyába díszes levelet teszek, rá a tojást, majd a hegyes végénél szorosan megkötöm a harisnyát. A tojásokat vöröshagymahéjas lében főzöm. Utána leöblítem és leveszem róla a harisnyát. A levél mintázata alatt festetlen lesz a tojás.
A megolvadt viaszból először a fehér tojásra csepegtetek, majd sárga festékfürdőbe teszem. Most az egész felülete sárga lesz, kivéve a petyegtetett részeket. Szárítás után folytatom a pettyezést, majd piros festékbe teszem. Most piros alapon fehér és sárga pettyes lesz. Újra csepegtetek és beleteszem a feketítő fürdőbe (sötétkék), amely egyben a tojás alapszíne is lesz. Így sötétkék alapon fehér-sárga-piros pettyes tojást kapok. A viaszt gyertya lángjánál megolvasztom, majd ronggyal letörlöm.
Régen pásztoremberek készítették a karcolt tojásokat. A tojásokat sötét alapszínűre festem, majd tűvel karcolom rá a megfelelő mintát. A kész tojásokat szalonnával fényesítem.
Egy ausztrál barkács műsorban láttam az alábbi módszert: Egy vízzel teli tál felületére három-négy féle festék-spray-ből fújogatok egymás után mindig keveset. Egy drót végére hurkot hajlítok és ezzel merítem bele a tojást, majd azonnal ki is veszem. A felületére gyönyörűen rárakódik a festék és szivárványos lesz. Száradás után esetleg újra bele lehet meríteni. Tojásfestékkel alapozott tojást is szivárványosíthatok a módszerrel.
A festett tojásokra különféle kivágott rátéteket (karton, alufólia, öntapadós tapéta stb.) ragasztok.