Ezekben a meleg napokban talán ezzel hűtheted magad:
Hideg áfonyakrémleves
Hozzávalók:
- 30 dkg áfonyalekvár
- 3 dl vörösbor
- 2 dl tej
- 1 ek. vaníliás pudingpor
- 1 mk. őrölt fahéj
- fél citrom leve
- cukor (ízlés szerint)
Elkészítése:
A borral simára kevert áfonyalekvárt kis lángon felforralom. A tejben elkeverem a pudingport, majd a lekvárhoz keverem, és együtt tovább forralom. Közben fahéjjal, citromlével és cukorral ízesítem. Leveszem a tűzről, és alaposan lehűtöm. Tejszínhabbal és áfonyaszemekkel díszítem. www.fincsi.hu
Hideg, bodzás paradicsomleves
Hozzávalók:
- 3 kg érett, lédús paradicsom: 1.5 l
- 1 dl bodzaszörp
- ¼ kávéskanál cayenne bors
- 6 szem borókabogyó
- nagy csipet só
a borsókához:
- 2 dl tej
- 2 dkg vaj
- 10 dkg finomliszt
- só
- frissen őrölt bors
- 1 tojássárgája
a sütéshez
- olívaolaj
Elkészítése:
A paradicsomok héját éles késsel kereszt-alakban bemetsszük a kerek aljukon, majd annyi lobogó, forró vizet öntünk rájuk, amennyi ellepi őket. Ezután várunk 30 mp-et, amíg a bemetszett helyeken felpöndörödik a héjuk, majd leöntjük róluk a vizet. Amikor a paradicsomok már kihűltek, mindet meghámozzuk, aztán kiszedjük belőlük a magos belsejüket, mert ezek részek most nem kellenek. Így a végén a paradicsomokból csak a meghámozott húsuk marad. A paradicsom-húst összeturmixoljuk és átszűrjük. Lemérjük, mennyi friss paradicsomlevet kaptunk, mert a továbbiakban csak a lére lesz szükségünk, a szűrőn fennmaradt paradicsomhúsra nem: összesen 1½ l paradicsomlé kell a leveshez. Ha ennél kevesebb lett, akkor az előbbieknek megfelelően készítünk még többet, ha pedig feleslegünk van, az nem probléma, odaadjuk a gyereknek, tele van vitaminnal, vagy némi vodkával és Tabasco-szósszal mi magunk hörpintjük fel Bloody Mary formájában. Az átszűrt 1½ liter paradicsomlevet beleöntjük egy közepes méretű fazékba, hozzálöttyintjük a bodzaszörpöt, majd megfűszerezzük cayenne borssal. Ezután mozsárban durvára törjük a borókabogyót, és azt is hozzászórjuk. Végül megsózzuk, és nagy lángon felforraljuk. Ha már bugyog, mérsékelt tűzön 5 percig tartjuk, amíg átveszi a bodza és a fűszerek ízét. Ennyi, a paradicsomleves-főzéssel megvagyunk. Megvárjuk, amíg kihűl, aztán átszűrjük, és tálalásig hűtőben tartjuk. Amikor enni szeretnénk, megcsináljuk a hideg paradicsomleveshez a frissen sült, ropogós borsókát. A tésztájával kezdünk, amelyhez a tejet és a vajat egy kisebb edényben mérsékelt tűzön összemelegítjük, majd kézi habverővel folyamatosan kevergetve hozzászórjuk a lisztet. Addig keverjük még tovább, amíg a tészta sima nem lesz, aztán megsózzuk-megborsozzuk, és levesszük a tűzről. Ha kihűlt, kézi habverővel egyenként hozzádolgozzuk a tojássárgájákat. A borsóka sütéséhez annyi olajat öntünk egy 26 cm átmérőjű serpenyőbe, hogy 1 cm-es rétegben álljon benne, majd az olajat nagy lángon megmelegítjük. Akkor lesz jó a hőmérséklete, ha beledobunk egy kenyérkockát és az 20-25 mp alatt aranybarnára sül benne. Ekkor mérsékeltre csavarjuk az olaj alatt a tüzet és apró lyukú, hagyományos nokedliszaggatóval beleszaggatjuk a tészta 1/3-ad részét. Az így kapott borsókákat 2-3 perc alatt megsütjük, majd szűrőlapáttal kivesszük őket, és papírtörlőn leitatjuk róluk a felesleges olajat. Ezután további 2 részletben ugyanígy megsütjük a többi borsókát. Tálaláskor a paradicsomlevest tányérokba merjük, és külön tálkákban kínáljuk mellé a borsókát.
Hideg citromleves
Hozzávalók:
- 2 nagy citrom
- 1 evőkanál liszt
- 1 dl tejföl
- 2 tojássárgája
- só
- cukor
- fahéj
Elkészítése:
A karikára vágott citromot a sóval, cukorral, fahéjjal egy liter vízben puhára főzzük és a tejfölben elhabart lisztel besűrítjük. Az egészet áttörjük és a tojássárgákkal dúsítjuk. Személy szerint nem rakok bele utólag citromhéjat, viszont nagyon lehűtve esszük, jégkockával.
Hideg eperleves fahéjjal fűszerezve
Hozzávalók:
- 25 dkg eper
- 2 dl tejszín
- 4 dkg cukor
- 1 cs. vaníliás cukor
- 1,5 mk.őrölt fahéj
- 1 mk. őrölt szegfűszeg
- 1 citrom leve
Elkészítése:
Az epret jó alaposan megmosom, lecsöpögtetem, majd feldarabolom és ráöntöm a citrom levét. A cukrot kis lángon karamellízálom, hozzáadom a vaníliás cukrot és a fűszereket. Amikor a cukor teljesen elolvadt, az epret is hozzáadom, majd folyamatosan kevergetve addig főzöm, amíg az eperdarabok puhulni kezdenek. Ekkor leveszem a tűzről, és botmixerrel pürésítem, majd hozzáöntöm a tejszínt, és jól összekeverem. Teljesen kihűtöm, és tálalásig hűtőbe teszem. Hidegen, eperdarabokkal díszítve tálalom. www.fincsi.hu
Hideg fokhagymás uborkaleves
Hozzávalók:
- uborka
- 1 joghurt
- só
- kis delikát
- fokhagymakrém
Elkészítése:
Uborkát megpucolom, turmixba teszem, 1 joghurtot, sót, kis delikátot, fokhagymakrémet teszek hozzá, összeturmixolom, 1 órára hidegre teszem
Hideg gyümölcsleves
Hozzávalók:
- 0,5 l tej
- 1 dl tejszín
- 4 szép őszibarack
- 20 dkg ribizli
- 2-3 evőkanál cukor
- kis darab fahéj
- 1 citrom
Elkészítése:
A tejet a fahéjjal felforraljuk. Levesszük a tűzről, elkeverünk benne 2 evőkanál cukrot. A ribizli tejszínnel össze turmixoljuk. Hozzászűrjük a kihűlt tejet, összekeverjük, pár csepp citromlével ízesítjük, majd beletesszük a feldarabolt barackot, és jól lehűtjük.
Hideg joghurtleves
Hozzávalók:
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 szelet kenyér
- 1 csésze joghurt
- kevés tej
- só
- 2 ek olaj
- 1 nyers uborka
- apróra vágott kapor.
Elkészítése:
A fokhagymát a sóval együtt nyomkodjuk szét. A kenyeret áztassuk be egy kis tejbe, majd (anélkül, hogy kinyomkodnánk) öntsük rá a joghurtot, az olajat, keverjük simára. Hámozzuk meg az uborkát, gyaluljuk meg, sózzuk be, hagyjuk fél óra hosszat állni. Nyomkodjuk ki és tegyük levesbe. Szükség esetén egy kis vízzel hígíthatjuk a levest. Hűtőszekrényben alaposan hűtsük be, majd finomra vágott kaporral meghintve adjuk az asztalra.
Hideg kaporleves
Hozzávalók:
- vékony rántás vajjal
- egy jókora csokor kapor
- 1-1,2 l víz
- só
- főtt tojás
- tejszín
Elkészítése:
Vékony rántást készítesz (vajjal), rádobsz egy jókora csokor, apróra vágott kaprot, 1-2 percig kavargatod, majd felöntöd 1-1,2 l vízzel. Sózod. Ennyi!!! Főtt tojásra szokták rámerni a tányérokon, de én tojás nélkül, hidegen jobban szeretem! Ha dőzsölés van, akkor tejszín is kerül bele!
Hideg karfiolleves
Hozzávalók:
- só
- kb. 60 dkg-s karfiolfej
- 2 dl tejszín
- 1 leveskocka
- néhány csepp citromlé
- (Forrón: vajban pirított zsemlekocka)
Elkészítése:
Sós vízben puhára főzünk egy szép, tömör, kb. 60 dekás karfiolfejet, majd a levéből kiszedve, szétturmixoljuk. Belekeverünk két dl tejszínt, és annyi karfiol főzővízzel engedjük fel, hogy egy liternyi legyen. Beledobunk egy leveskockát, és addig főzzük, amíg el nem olvad. Kihűtjük, habverővel simára keverjük és néhány csepp citromlével ízesítve, jégbe hűtve tálaljuk. Adhatjuk forrón is, de akkor vajban pirított zsemlekockát hintünk tálalás előtt a tetejére. szászika
Hideg krémes sárgadinnyeleves
Hozzávalók:
- 1 érett sárgadinnye
- 15 dkg cukor
- 10 dkg vaj
- kiskanál őrölt szegfűszeg
- kiskanál őrölt fahéj
- fél kiskanál őrölt gyömbér
- fél kiskanál őrölt kardámom
- 4 dl habtejszín
- 2 dl tej
Elkészítés:
Vágj félbe egy sárgadinnyét, távolítsd el a magokat, és kapargasd ki a belsejét. A dinnye húsát aprítsd fel kockákra, és a saját levében párold puhára. Önts hozzá egy pohár tejszínt, és hagyd teljesen kihűlni, majd turmixold össze. Ezután add hozzá a cukrot, a vajat, a szegfűszeget és a kardatomomt. Végül mehet hozzá a tej és a megmaradt tejszín is, majd még egyszer alaposan keverd össze az egészet. Tálald jól behűtve, csipetnyi fahéjjal megszórva.
Tipp: pirított mandulaforgáccsal, jéghideg vaníliafagylalttal vagy tejszínhabrózsával is szervírozhatod.
Nemcsak finom, egészséges is: a sárgadinnyének magas az A- és C-vitamin-, illetve béta-karotin-tartalma.
Hideg meggyleves
Hozzávalók:
- pici só
- cukor, esetleg vaníliás cukor
- egy fél vanília-rúd
- 10 szem szegfűszeg
- pár darab fahéj
- fél kiló vagy több magozott meggy, esetleg cseresznye és meggy vegyesen, tulajdonképpen bármilyen gyümölcs
- kb 1,5 evőkanálnyi vagy 3-4 teáskanálnyi étkezési keményítő
- egy adagnyi tejszín, vagy vanília fagylalt
Elkészítése:
Egy nagyobb fazékba töltök vizet. Ha valaki nagyon bio mániás, vagy nagyon egészségesen táplálkozik lehet szűrt vizet. Szórok bele pici sót, cukrot (lehet barna-cukor) esetleg vaníliás cukrot. Ha valaki szereti egy fél vanília-rudat. 10 szem szegfűszeget, pár darab fahéjat. Beleszórók fél kiló vagy több magozott meggyet. Esetleg cseresznyét és meggyet vegyesen. Tulajdonképpen bármilyen gyümölcsöt. Felrakom szépen főni. Hagyom szépen megpuhulni a gyümiket. Közben egy kicsi csészében simára keverek kb. 1,5 evőkanálnyi vagy 3-4 teáskanálnyi étkezési keményítőt. Ha a gyümi puha, kevergetés közben hozzáöntöm a gyümölcsleveshez a keményítőt. Szépen kevergetem pár percig. Ha egyet rottyan, le is húzom a tűzről. Mert ha túl főzőm, elmegy a keményítő hatása. Hagyom kihűlni. Utána irány a hűtő. A meleg, forró napokon csak előkapom a fazekat, csinos kis tálkákba merek a levesből, és felöntöm egy adagnyi tejszínnel. (Bátyámnál vanília fagylalttal kaptam, az isteni volt.) A keményítőtől egészségesebb, mint liszttel habarva, és főleg sokkal selymesebb az íze. Azért öntöm bele adagonként és utólag a tejszínt, hogy ne romoljon meg, tovább tartson a gyümölcsleves alapja. Egészen különlegesen frissítő, üdítő egy kánikulai nap estéjén! Bármilyen gyümölcsből elkészíthető. Mindenkinek a kedve szerint. receptblog nyomán
Hideg paradicsomleves
Hozzávalók:
- 8 dl paradicsomlé
- 2 dl natúr joghurt
- izlés szerint fűszer
- egy kis bazsalikom
Elkészítése:
8 dl hideg paradicsomlét összekeversz 2 dl natúr joghurttal és kész is van. Ízlés szerint fűszerezed, mondjuk a tányéron egy kis bazsalikommal.
Hideg sárgadinnyeleves
Hozzávalók:
- 1 kg sárgadinnye
- 10 dkg porcukor
- 0,5 dl borpárlat
- 1 dl édes fehérbor
- 2 dl tejszín
- 1 db citrom
- só
- szegfűszeg
- egész fahéj
- egész fehér bors
Elkészítése:
A dinnye héját megmossuk, félbevágjuk, kimagozzuk és a gyümölcs húsának negyedét apró golyóformával (karalábévájó) kivájjuk. Rászórjuk a porcukor felét, ráöntjük a borpárlatot, és hűtőbe tesszük. Ez lesz a leves betétje. A maradék gyümölcshúst a héjából kivesszük, kb. fél liter vízben a maradék cukorral, a fehérborral és az előző levesnél leírt módon elkészített redukcióval puhára főzzük. A megfőtt dinnyehúst pépesítjük (turmix gép), kihűtjük, majd elkeverjük a tejszínnel, és hozzáadjuk a kivájt dinnyehúst, végül lazán összekeverjük, és fogyasztásig hűtőszekrényben tartjuk.
Hideg sóskaleves
Hozzávalók:
- 1 maréknyi sóska
- diónyi vaj vagy margarin
- só
- 8 dl víz
- 1 húsleveskocka
- 2 csapott evőkanál liszt
- 2 dl tej
- kevés bors
Elkészítése:
Több, váltott vízben alaposan átmosunk egy maréknyi sóskát, és ereit eltávolítjuk. Megforrósítunk (de nem barnára) diónyi vajat vagy margarint, beletesszük a sóskát, megsózzuk, és állandóan kevergetve 5 percig pároljuk. Egy kevés vizet adunk hozzá, és fedő alatt, lassú tűzön, időnként megkeverve addig pároljuk, míg a sóska teljesen szétfőtt. Fölengedjük 8 dl vízzel, beleteszünk egy húsleveskockát (emiatt csak nagyon kevéssé sózzuk az elején a sóskát), és 5 percig főzzük. Végül simára keverünk két csapott evőkanál lisztet két dl tejjel, és szűrőn átcsurgatva, állandóan kevergetve besűrítjük vele a levest. Ezzel még két-három percig forraljuk, enyhén megborsozzuk, és jégbe hűtjük. Csészékben, hidegen tálaljuk. szászika
Hideg szilva-krémleves habgaluskával
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 citrom
- 60 dkg érett, magvaváló szilva
- 1 evőkanál mandulaforgács
- 15 dkg cukor
- 1 dl félédes fehérbor
- 1 kisujjnyi fahéj
- 4 szegfűszeg
- 1 tasak vaníliás pudingpor
- 2 dl tejföl
- 2 dl tejszín
a díszítéshez:
- néhány mentalevélke
Előkészítés:
A citromot megmossuk, 2 kisujjnyi sárga héjat vékonyan levágunk róla, a citrom levét kinyomjuk és átszűrjük. Félreteszünk a díszítéshez 4 nagyobb szem szilvát, a többit megmossuk, kimagozzuk és felaprózzuk. A mandulaforgácsot zsiradék nélkül kissé megpirítjuk, és azonnal lapostányérra csúsztatjuk (hogy a forró serpenyőben meg ne égjen, mert akkor keserű lesz!).
Elkészítése:
Közepes méretű lábast felforrósítunk, beleszórjuk a cukrot, folyamatosan kevergetve világosbarnára pirítjuk, majd felöntjük a citromlével és a borral. Hozzáadjuk a szilvát, a citromhéjat, a fahéjat, a szegfűszeget, és mérsékelt tűzön puhára főzzük (4-5 perc). A pudingport elkeverjük 7,5 dl vízzel és a tejföllel. Botmixerrel péppé zúzzuk a szilvát, hozzáadjuk a pudingos keveréket, és mérsékelt tűzön felforraljuk. Hideg vízfürdőbe állítva kihűtjük, majd legalább 3 órára hidegre tesszük. Tálaláskor a citromhéjat és a fűszereket kidobjuk a levesből. A félretett szilvaszemeket elnegyedeljük és kimagozzuk. A tejszínt felverjük, felét lazán belekeverjük a levesbe, amelyet erőleveses csészékbe vagy tálkákba szedünk. Tetejüket a maradék tejszínhabból formázott habgaluskákkal, az elnegyedelt szilvával, mandulaforgáccsal és mentalevélkékkel díszítjük. Lajos Mari
Munka: kb. 25 perc Fogyasztható: kb. 3 óra 30 perc múlva 1 adag: 450 kcal
Hideg, tejszínes szilvaleves
Hozzávalók:
- 50 dkg szilva,
- 1 dl tejszín,
- 5 dkg darált dió,
- 1 evőkanál liszt,
- 2 evőkanál cukor vagy méz,
- 3 szem összetört szegfűszeg,
- csipetnyi só.
Előkészítése:
A szilvát megmosom, kimagozom és 6 dl vízzel felöntöm. Beleteszem a szegfűszeget és a sót. Felforralom, közben a lisztet simára keverem a tejszínnel.
Elkészítése:
2 percnyi főzés után beleöntöm a lisztes tejszínt meg a cukrot, és folytonosan kevergetve kiforralom. Ezután hozzáadom a darált diót, éppen csak egyet forralok rajta, majd ha kihűlt, a hűtőszekrényben lehűtöm. Tálaláskor előhűtött csészékbe öntöm a hideg levest.
Nyári orosz paradicsomleves
Hozzávalók:
- 1 liter paradicsom ivólé
- pár csepp citromlé
- 1 csipet só
- 1 csipet törött bors
- 2-3 szál újhagyma
- 1-2 zöldpaprika
- tejföl
Elkészítése:
Egy liter paradicsom ivólevet pár csepp citromlével, egy-egy csipet sóval meg törött borssal ízesítünk, és vékony karikákra belevágunk 2-3 szál újhagymát, vékony csíkokra egy-két cső kicsumázott zöldpaprikát. Néhány órára jégbe hűtjük, hogy kellő hőmérsékletű legyen a leves, és az ízek összeérjenek. Tányérokban vagy csészékben adjuk asztalra, tetejére egy-egy kiskanál tejfölt téve. szászika
Paprikakrémleves hidegen
Hozzávalók:
- 3 kápia paprika
- 3 paradicsom
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál olívaolaj
- só
- bors
- őrölt koriander
- 1,5 dl víz
- 50 ml tejszín
- 1 mokkáskanál cukor
- 1 kiskanál citromlé
Elkészítése:
Magozd ki a paprikát, és vágd fel kockákra. A paradicsomot és a vöröshagymát is szeleteld fel cikkekre. Add hozzá a fokhagymát, és forgasd össze a zöldségeket. Egy kisebb tepsit bélelj ki a sütőpapírral, és szórd rá a zöldségeket, majd locsold meg 1 evőkanál olívaolajjal, és tedd 15 percre a forró sütőbe. Amikor megpirult, turmixold össze őket. Öntsd fel vízzel, tejszínnel, citromlével, fűszerezd sóval, borssal, cukorral és korianderrel. Hidegen lehűtve tálald.
Pudingos sárgabarackleves
Hozzávalók:
- 50 dkg sárgabarack
- 15 dkg cukor
- 2 dl habtejszín
- 2 dl kókusztej
- 3 evőkanál főzés nélküli vaníliás pudingpor
Elkészítés:
Magozd ki a barackot, és főzd össze a cukorral és egy kevés vízzel. Amikor kihűlt, turmixold össze a kókusztejjel, a tejszínnel és a pudingporral. Tedd hűtőbe, majd pár óra múlva tejszínhabrózsával vagy mandulaforgáccsal tálalhatod is.
Tavaszi hideg fűszerleves
Hozzávalók:
- 15 dkg friss spenót
- 20 dkg újburgonya
- 5 dkg vöröshagyma
- ½ dl olaj
- ½ csomó friss kapor
- ½ csomó petrezselyemzöld
- 1 dkg fokhagyma
- 2 dl natúr joghurt
- só
- őrölt fehér bors
- citromlé
- cukor
Elkészítése:
A burgonyát és a vöröshagymát megtisztítjuk, a spenót vastag szárait eltávolítjuk, alaposan megmossuk. A hagymát finomra, a spenótot és a burgonyát vékony metéltre, a petrezselyemzöldet és a kaprot apróra vágjuk. A hagymát az olajban aranysárgára pirítjuk, hozzáadjuk a metéltre vágott burgonyát és a spenótot, elkeverjük, sózzuk, borsozzuk, cukorral ízesítjük, és kb. egy liter vízzel felengedjük. Lassú forralás mellett fél órát főzzük. A joghurtot elkeverjük a finomra vágott zöld-fűszerrel, a péppé zúzott fokhagymával, és a citromlével. A tűzről levesszük a levest, kihűtjük és hozzákeverjük a joghurtot. Hűtőbe tesszük, és hidegen tálaljuk. Ha szükséges, utána ízesítjük.
Tokaji hideg őszibarackleves
Hozzávalók:
- 60 dkg őszibarack,
- 1 citrom,
- 1 dl Tokaji édes szamorodni,
- 10 dkg kristálycukor,
- fél citrom héja,
- 1,5 dl tejföl,
- 1 dl tejszín,
- 3 dkg liszt,
- 1 tojássárgája,
- fahéj,
- só
Betétként
- a borban eltett őszibarack
Elkészítése:
Az őszibarackot meghámozzuk, és a negyedét apró kockákra vágjuk. Meglocsoljuk citromlével és tokaji borral, majd hűtőbe rakjuk. A megmaradt barackot vízben, kristálycukorral, citromlével, valamint citromhéjjal és fahéjjal 5-6 percig főzzük. A citromhéjat és a fahéjat ezután leszűrjük a levesből, és tejfölös habarással sűrítjük, majd a felforrt levest áttörjük. Ismét felforraljuk, majd a tűzről levéve belekeverjük a tejszínnel elkevert tojássárgáját. Jól lehűtjük. Betétként a borban eltett őszibarackot tesszük bele.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: